Pierwszy dzień w szkole

Pierwszy dzień w nowej szkole to stres dla całej rodziny.  W domu kotłują się przeróżne, czasami skrajne emocje…od radości po strach, od wątpliwości po wielką ciekawość i podekscytowanie…

Czy możemy przygotować się na ten dzień? Co możemy zrobić, aby ten czas został dobrze zapamiętany?

Nie czekaj bezradnie! Oto kilka rad, które podpowiedzą opiekunom i dzieciom, jak można zminimalizować niepewność związaną z pierwszym dniem w nowej szkole.

Uczniu!

Po pierwsze

NIE MYŚL ZA DUŻO – o nowej szkole, o nowych kolegach. Nie twórz w głowie czarnych scenariuszy, a kiedy nie będziesz umiał pozbyć się tych myśli, zrób odwrotnie! Zacznij myśleć pozytywnie! Uwierz w siebie, i w to, że wszystko będzie dobrze! To pierwszy krok do tego, byś odnalazł się w nowej rzeczywistości.

Po drugie

ZNAJDŹ W SZKOLE PRZYJACIELA – nowe otoczenie, to już wystarczający powód do stresu. Odnajdź w nowej grupie swojego sojusznika, który tak samo jak Ty, jest zagubiony i odczuwa podobne emocje! Będziesz miał wsparcie, dzięki, któremu poczujesz się pewniej i nabierzesz odwagi.

Łatwo napisać, trudniej wykonać?

Pamiętaj, zdobędziesz przyjaciół, kiedy BĘDZIESZ SOBĄ (nie udawaj kogoś, kim nie jesteś), OKAZUJ SZACUNEK, BĄDŹ PEWNY SIEBIE (ale nie baw się w cwaniaka i mądralę), PAMIĘTAJ O SWOJEJ KULTURZE WYPOWIEDZI I WYGLĄDZIE (w grupie, nie unikniesz zasady “jak Cię widzą, tak Cię piszą”), BĄDŹ POZYTYWNY (nie zapominaj o uśmiechu).

Po trzecie

NAUCZYCIELE – nowa szkoła, nowa klasa, nowi koledzy, ale też nowi nauczyciele, a w przypadku naszej szkoły, również nowi trenerzy. ZRÓB DOBRE PIERWSZE WRAŻENIE! Nie podchodź do przedmiotów lekceważąco, nie sprawiaj niepotrzebnych problemów, bądź przygotowany na lekcje. Pamiętaj o uprzejmości i dobrych manierach!

Podsumowując

Grunt to dobre nastawienie!

Rodzicu!

  • Staraj się jak najmocniej zbudować w swoim dziecku wiarę we własne możliwości, w siły i w siebie. 
  • Opowiadaj dziecku o szkole w sposób pozytywny, niech dowie się, że zdobędzie tam nową wiedzę i umiejętności, że będą tam ciekawe i pasjonujące zajęcia. Poza tym niech wie, że w szkole pozna nowych znajomych, zdobędzie nowych przyjaciół.
  • Omawiając przebieg roku szkolnego, plan i zasady szkolne nie zapomnij przygotować dziecka do tego, w jaki sposób wygląda komunikacja z innymi ludźmi w szkole. Wytłumacz mu, jak powinien zwracać się do nauczyciela, a jak do nowych koleżanek i kolegów.
  • Nie mów o szkole w sposób lekceważący, nie umniejszaj ważnej funkcji, jaką spełnia ta placówka oświaty. Niech dziecko wie, że uczęszczanie do szkoły jest ważnym i potrzebnym elementem życia każdego człowieka – niezależnie od tego, że jest to tylko szkoła podstawowa.
  • Ucz dziecko szacunku do siebie i do innych ludzi – dzieci i nauczycieli, a także pani kucharki czy sprzątaczki. Szacunek ma również dotyczyć czyjejś własności i dbania o rzeczy osób trzecich.
  • Tłumacz dziecku, że w szkole, tak samo jak w domu, panują zasady współpracy i koleżeństwa.
  • Naucz dziecko podstawowych zasad higieny.
  • Zapewnij dziecku odpowiednie zaplecze do nauki.