Uczniowie klasy 7 na lekcji muzealno-terenowej pn. „Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej… – widzialne i niewidzialne ślady Powstania Styczniowego w Rzeszowie”
W dniu 23 kwietnia br., uczniowie klasy 7 naszej szkoły wzięli udział w bezpłatnej lekcji muzealno-terenowej pn. „Z dymem pożarów, z kurzem krwi bratniej… – widzialne i niewidzialne ślady Powstania Styczniowego w Rzeszowie”, zorganizowanej przez Muzeum Historii Miasta Rzeszowa, oddział Muzeum Okręgowego w Rzeszowie.
Lekcja odbyła się w ramach obchodów 160. rocznicy Powstania Styczniowego, a jej zadaniem było przede wszystkim przybliżenie uczniom okoliczności przyczyn, przebiegu i skutków samego Powstania Styczniowego, ale także przedstawienie roli i znaczenia miasta Rzeszowa oraz jego mieszkańców, w tym większym i najdłużej trwającym zrywie narodowowyzwoleńczym w naszych dziejach. Rzeszów jako część Galicji, czyli zaboru austriackiego, nie był co prawda terenem samych walk powstańczych, ale odgrywał ważną rolę w organizowaniu pomocy na rzecz powstania, będąc swego rodzaju zapleczem do prowadzonych przez powstańców działań.
Pierwszą część lekcji stanowił wykład w budynku muzeum, połączony z prezentacją multimedialną, wprowadzającą uczniów w poruszaną problematykę oraz zwiedzanie bogatej ekspozycji muzealnej, w której skład wchodzą powstańcze bronie, stroje, przedmioty codziennego użytku, takie jak biżuteria, elementy stroju, czy dokumenty z czasów styczniowego zrywu.
Drugą część lekcji stanowił spacer tematyczny ulicami centrum miasta, podczas którego przy pomocy otrzymanych materiałów edukacyjnych (w tym szczegółowej mapy), uczniowie odnajdywali istniejące do dzisiaj lub nieistniejące już miejsca i ślady Powstania Styczniowego oraz działaczy biorących w nim udział na terenie Rzeszowa. Najwięcej emocji wzbudził spacer z mapą po Starym Cmentarzu przy ulicy Targowej i poszukiwanie na nim pamiątkowych pomników, czy mogił powstańców. Młodzież miała także okazję zobaczyć miejsca w Rzeszowie związane z rzeszowskimi powstańcami, m.in. z Marcinem Borelowskim, a także Zamek Lubomirskich, w którym dawniej znajdowało się więzienie dla działaczy politycznych.
Organizatorem wycieczki był Pan Rafał Michta – nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w naszej szkole, natomiast funkcję opiekuna sprawował Pan Dawid Obłoza – trener i wychowawca klasy 7.