Drodzy Obserwatorzy, zaczęliśmy naszą edukacyjną podróż po kraju lazurowego morza, mitologicznych bogów czy starożytnych budowli.
Pierwszego dnia w Grecjii odwiedziliśmy Centrum informacji P.N Masywu Olimpu oraz podeszliśmy pod samą górę.
Grecja jest krajem górzystym, ponieważ aż 81% powierzchni kraju pokrywają same góry. Masyw Olimpu jest najwyższym pasem górskim w Grecji, a największym szczytem Olimpu jest Mitikas, który wynosi 2918 m n.p.m. Ciekawostką o górze jest jej nazwa „lśniący”. Nazywana jest tak, ponieważ jest to masyw górski, na którym najdłużej utrzymuje się śnieg. Mitologia odzwierciedlała życie, świadomość ludzi tamtych czasów oraz relacje społeczne, jakie między nimi zachodziły. To poprzez mity Grecy tłumaczyli sobie funkcjonowanie świata i wszystko to, czego nie byli w stanie objąć umysłem. Najwyższym z bogów był Zeus. Był szóstym dzieckiem Rei i Kronosa. Władca nieba i ziemi nazywany „ojcem bogów i ludzi.”
Poznaliśmy także grecką faunę w muzeum. Znajdują się w niej zwierzęta, takie jak: czarna wiewiórka czy borsuk europejski.
Wiewiórka czarna jest 3-4 razy większa od rodzimej wiewiórki pospolitej Sciurus vulgaris, jest również 2 razy większa od innego inwazyjnego gatunku – wiewiórki szarej Sciurus carolinensis.
Borsuk europejski inaczej jaźwiec (Meles meles) to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny łasicowatych. Biała głowa z czarnymi pasami biegnącymi po boku od nosa, poprzez oczy do uszu to jego cecha charakterystyczna. Łapy borsuka są uzbrojone w potężne pazury.
Erasmus wiąże się głównie z nauką, lecz, jak na sportowców przystało, nie zabrakło oczywiście aktywności sportowej.
PS Działamy razem z fantastycznym Zespół Szkół Muzycznych nr 1 im. Karola Szymanowskiego w Rzeszowie